КЕЙС

Реструктуризація боргу

Партнер Soul Partners супроводжував угоду з реструктуризації боргу великої промислової групи
Історично компанія здійснювала поставки продукції на різні світові ринки. Однак географічна близькість до ринку РФ передбачала експорт значного об'єму продукції в цю країну. Події 2014 року змусили бізнес переорієнтувати частину поставок і це вплинуло на результати роботи. За підсумками 2015-2016 років бізнес зазнав значних збитків, і, як наслідок - не зміг обслуговувати кредитний портфель. Група компаній знаходилась в стресовому стані, і гостро постало питання реструктуризації заборгованості в розмірі понад €110 млн. перед банками.
Віталій Провоторов
Керуючий партнер
Кредиторами групи був синдикат міжнародних банків та ряд локальних комерційних банків, які не сформували спільний комітет.
Кредитний портфель компанії складався з синдикованого кредиту, організованого ЄБРР та ряду індивідуальних кредитів від комерційних банків в Україні. Таке різноманіття кредиторів ускладнювало процес переговорів з ними.

Банки мали різну переговорну позицію та інтереси

Банки не змогли сформувати спільний комітет кредиторів. Частина банків перебувала в різних переговорних позиціях (в залежності від якості застави та досвіду "жорстких переговорів" у реструктуризаціях) і не мала спільних інтересів. Це впливало на стратегію переговорів та додавало гнучкості в прийнятті рішень. Однак не дозволяло чітко контролювати терміни реструктуризації та створювало ризики для банків, які могли профінансувати реструктуризацію.

Бізнес міг обслуговувати борг після реструктуризації

Компанія мала плани щодо покращення фінансових результатів та успішно продовжувала процес оптимізації виробництва. Крім того, за умови успішної реструктуризації, боргове навантаження зменшувалось, бізнес отримував можливість обслуговувати борг. Стояло завдання знайти кредитора, який проаналізує та підтвердить свою довіру до здатності компанії впровадити антикризову стратегію.
    Ключові етапи
    1
    Оптимізація
    Компанія залучила консультанта для оптимізації виробничих процесів. Отримані результати надали можливість бізнесу обслуговувати новий кредит. Банки запросили міжнародну аудиторську компанію для верифікації оновленої фінансової моделі компанії. Відтак банки мали змогу впевнитись, що лише при зменшенні кредитного навантаження новий кредит зможе обслуговуватись.
    2
    Переговори з великою кількістю учасників
    Інвестиційні радники допомагли з фінансовим плануванням та проведенням переговорів. Складність ситуації полягала у тому, щоб все необхідне робити одночасно і в стислі терміни: оптимізовувати бізнес та домовлятись з кожним із кредиторів.
    3
    Викуп з дисконтом
    Відбувся викуп кредитної заборгованості у частини банків з дисконтом завдяки залученню нового фінансування (на довший термін, ніж залишався по існуючим кредитам).
    4
    Зменшення ставки
    Завдяки результативним переговорам вдалося зменшити середню відсоткову ставку після реструктуризації.
    5
    Новий кредитор
    В комбінації з покращенням фінансових результатів та можливістю отримати "сильну заставу" компанія стала комфортним позичальником для нового кредитора.
    В рамках угоди залучено кошти від нового кредитора, а кредити інших банків рефінансувалися чи були реструктуризовані.
    Угода передбачала окремі договори з кожним із кредиторів та синдикатом. В результаті загальне кредитне навантаження компанії зменшилось більш ніж в три рази, а структура акціонерної власності не змінилась.

    Таких результатів вдалося досягти кількома способами: зміна кредитної ставки, "канікули" по погашенню основної суми боргу, продовження сроків погашення кредиту, списання частини заборгованості.

    Банку вигідне списання

    Зменшення суми заборгованості, очевидно, можна досягти лише одним шляхом - це списанням її частини банком. Однак це не означає, що це не вигідно банку. Зазвичай, банки йдуть на такий крок за умови погашення всієї погодженої суми кредиту одним траншем після підписання угоди. Формально, банки нараховують резерви на кредити, які переходять в категорію проблемних. Коли відбувається реструктуризація, і погашененя раніше зарезервованої суми кредиту - банки, з бухгалтерської точки зору, отримують прибуток. Крім того, вони отримують ліквідність, яку можуть розмістити і почати заробляти.
      WIN-WIN
      1
      Компроміс
      Банки отримують дохідність по кредиту через відсоткові платежі. І може настати ситуація, коли сума раніше отриманих відсотків по кредиту навіть більша, ніж сума дисконту наданого позичальнику в результаті реструктуризації.
      2
      Мотивація
      Окремі банки дотримувались стратегії зменшення своєї присутності в Україні, і були зацікавлені в швидкому пошуку варіантів реструктуризації. Інші - просто потребували ліквідності. Запропонуване рішення влаштувало всіх.
      3
      Нові учасники
      Частина первинних кредиторів продали портфель прав по своїм кредитам з дисконтом новим кредиторам. Умови реструктуризації погоджувались вже з ними, а швидкість угоди максимізувала прибутковість нових власників боргу.

      Результат

      В результаті реструктуризації залучено кошти від нового кредитора, кредити інших були погашені чи реструктуризовані в результаті угоди. Компанія могла обслуговувати оновлений кредитний портфель. Акціонер повністю зберіг свою долю в компанії. Кредитне навантаження компанії зменшилось в 3 рази.
      Спортивна Площа 1а, Бізнес-центр "Гулівер" Вежа "Б", 11 поверх
      Київ 01023, Україна
      hello@soulpartners.com.ua