КЕЙС

Залучення кредиту

Партнер Soul Partners організував залучення кредиту від Європейського Банку Реконструкції і Розвитку для поштово-логістичного оператора
Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) надав кредит на $10 млн. українській компанії, провідному постачальнику поштових та логістичних послуг. Фінансування ЄБРР допомогло компанії збільшити долю на ринку та розширити мережу. Однак цьому результату передував довгий і клопіткий діалог з представниками ЄБРР. Інвестиційні радники супроводжували компанію від етапу підготовки до моменту підписання договору.
Ігор Верхогляд
Керуючий партнер
Фінансування розвитку поштової мережі мало бути спрямоване на розширення інфраструктури та оновлення парку техніки, що б зменшило викиди в атмосферу
Залучення кредиту від ЄБРР відбувається в випадку, якщо бізнес відповідає необхідним критеріям. В ході переговорів компанія починає змінюватись, росте рівень корпоративного управління організацією. Не кожний український бізнес готовий до такого випробування. Якщо ж ЄБРР опиняється в числі кредиторів, то це стає чітким лакмусовим папірцем, який свідчить, що компанія веде свій бізнес прозоро.

Чому вигідно брати кредит в ЄБРР?

Перш за все правильно структурований інвестиційний проект дає можливість отримати ефективну ставку по кредиту нижче, ніж поточні ринкові ставки банків, і на довший період. Зазвичай ЄБРР надає кредити по ринковій ставці в нижньому діапазоні ринку. Наприклад, якщо ставки по кредитах в доларах на ринку складають 5%-9%, то, ймовірно, що в ЄБРР ставка становитиме 5% - 5,5%. Однак і таку ставку можна зменшити. В нашому випадку з логістичним оператором частина кредиту, а саме 1,8 млн. дол. США, надавалась в рамках Програми зеленої логістики (GLP), що має на меті впровадження кращих практик зменшення вуглецю та боротьби з неефективним використанням енергії. За рахунок такої партнерської програми, на згадану частину фінансування, ставка склала пільгові 1%-1,5%.
  Ключові етапи залучення кредиту
  1
  Підготовка
  Часто процес ініціюється інвестційними радниками - вони рекомендують клієнту залучити кредит від ЄБРР, коли це необхідно для розвитку бізнесу. Цей етап включає підготовку інвестиційного кейсу, проведення аудиту. Згодом залучається менеджмент компанії, будується фінансова модель і формується необхідний пакет документів для проведення Due Dilligence.
  2
  Попередні переговори
  Далі йде підготовка інвестиційного кейсу та первинна презентація для ЄБРР. Продовжується клопіткий діалог з представниками банку. Представники ЄБРР можуть відвідати підприємство та провести додаткові зустрічі з менеджментом або власником бізнесу. Результатом цього етапу є отримання основних умов фінансування та "дорожньої карти" проекту.
  3
  Due Dilligence
  Далі процедуру Due Dilligence ЄБРР проводить власними силами. Згодом формується детальний документ, де прописуються умови фінансування. Після цього очікується рішення кредитного комітету. Кожний з цих процесів супроводжується постійними діалогами та запитами між інвестиційними радниками та представниками ЄБРР.
  4
  Підготовка до угоди та підписання
  Завершальним етапом є підготовка транзакційних документів (договір кредитний, договір застави, договори поруки, гарантій і т.д.). Далі відбувається погодження угоди на Раді ЄБРР. Після цього виконуються низка домовленостей, що прописані в договорі.

  Результат

  Підготовчий етап та перероговори з ЄБРР тривали понад рік. На початку 2017 року компанія підписала договір на залучення до $10 млн. кредиту від ЄБРР під погоджену програму розвитку. І вже через кілька місяців компанія змогла отримати першу вибірку в рамках погодженого графіку траншів.
  Спортивна Площа 1а, Бізнес-центр "Гулівер" Вежа "Б", 11 поверх
  Київ 01023, Україна
  hello@soulpartners.com.ua