Новини

Своїм шляхом. Як вихідці з Concorde Capital створили інвесткомпанію, яка за три роки попрацювала з проєктами на $100 млн

Посилання на публікацію в Forbes

Наприкінці 2020 року китайський інтернет-гігант Tencent придбав блокуючу частку в капіталі розробника компʼютерних ігор «4A Games Україна» за понад $10 млн. Операцію організувала молода інвестиційна фірма Soul Partners, яку в лютому 2018-го створили Ігор Верхогляд, 34, і Віталій Провоторов, 37.

Це не єдиний успіх Soul Partners. Фірма допомогла IT-компанії Creatio залучити $68 млн і організувала продаж маркетплейса LeBoutique бізнес-групі DCH Олександра Ярославського.

«Самостійно прорватися на цьому ринку – серйозне досягнення, – говорить керуючий партнер венчурного фонду SMRK Андрій Довженко. – Хлопці змогли це зробити – отже, вони роблять те, чого не вміють інші».

Школа

У Concorde Capital Верхогляд прийшов з Ernst & Young, а Провоторов – з Deloitte. «Велика четвірка» – хороша база, – каже Провоторов. – Але основною нашою школою був Concorde». Про засновника Concorde Capital Ігоря Мазепу партнери говорять з повагою. «Ігор прищепив нам розуміння того, що «неможливе можливо», – каже Верхогляд. – Кожен співробітник Concorde діяв як підприємець, який може «продати» свою ідею шефу і реалізувати її».

Верхогляд і Провоторов пропрацювали в інвестбанківському департаменті Concorde близько восьми років. Верхогляд спеціалізувався на агросекторі та FMCG, Провоторов — на IT, машинобудуванні та енергетиці.

Одного разу вони вибралися на пиво і з'ясували, що обидва думають про власний бізнес. «Я замислювався над питанням – чи зможу я робити те ж саме, але без підтримки великої організації», – згадує Верхогляд. Провоторов не знав, де взяти грошей, щоб протриматися на плаву до закриття перших самостійних угод.

Об'єднавшись, колеги розділили витрати на створення компанії. Кожен став власником частки у 50%. «Вклали кілька сотень тисяч доларів», – каже Верхогляд. Із собою партнери забрали з Concorde Capital Ірину Джус і Юрія Саченка. «Кожен узяв собі помічника», – каже Верхогляд. Джус працює у команді досі, а Саченок у грудні 2020-го перейшов у «4A Games Україна».
Своїми клієнтами партнери бачили середні й великі компанії з аграрного, машинобудівного та IT-бізнесу. «Переманювати клієнтів Concorde Capital не планували, вистачало своїх контактів, – говорить Верхогляд. – Уже після звільнення ми завершували розпочаті там проєкти і навіть отримали за них бонуси».

Мазепа відмовився коментувати діяльність своїх колишніх співробітників. «У Concorde немає культури партнерства, як, наприклад, у Dragon Capital», – каже колишній співробітник Concorde Євген Сисоєв. Тому співробітники йдуть у вільне плавання. Сисоєв, який управляє фондом AVentures Capital, нарахував сім інвесткомпаній, заснованих вихідцями з Concorde.

Важкий старт

Перші два роки Soul Partners набивали гулі. «Прибутків не було, – розповідає Верхогляд. – Ми набирали команду, багато працювали і навчалися на власних помилках». За його словами, компанія зазвичай береться за угоди вартістю понад $5 млн. «Орієнтир щодо виручки – не менше $100 000 за проєкт», – пояснює він. Інвестбанкіри можуть розраховувати у середньому на 3% від суми угоди. Якщо в угоді кілька інвесткомпаній, комісія ділиться на всіх.

Австрійська енергетична компанія RP Global залучила Soul Partners в якості ексклюзивного buy-side радника для пошуку цікавих проєктів в українській вітроенергетиці. Партнери провели понад 30 інтерв'ю з власниками проєктів, сформували список потенційних цілей і навіть почали створення спільного підприємства з однією із українських компаній. Але через платіжну кризу RP Global відмовилася виходити на український ринок. Час і сили були витрачені даремно.

Іншою невдачею стало залучення інвестора для вітроелектростанції групою компаній «Еко-Оптіма». Останньої миті клієнт відмовився від угоди. «Ми сподівалися заробити багато грошей, оскільки сума угоди повинна була перевищити $70 млн, – згадує Провоторов. – Це був важкий удар. Я довго приходив до тями».

Позитивною, хоч і не надто прибутковою, виявилася співпраця із сервісом доставки морепродуктів Seadora Андрія Дрогобицького. У 2019 році Seadora, чиїм фінансовим партнером були Soul Partners, привернула посівні інвестиції від венчурного фонду SMRK. Сума інвестиції не розголошується, але середній чек фонду дорівнює $0,75 млн. «На етапі посівних інвестицій велику роль відіграє репутація, оскільки є тільки цифри, моделі та ідеї, – розповідає Дрогобицький. – Віталій [Провоторов] порекомендував нас кільком венчурним фондам». Інвестор теж залишився задоволеним. «Команда Soul Partners показала себе з гарного боку, – каже Довженко з SMRK. – Я готовий їх рекомендувати».

Із Дрогобицьким Провоторов познайомився, коли той звернувся до нього по консультацію з приводу маркетплейса LeBoutique. «Це була кумедна історія, – згадує Провоторов. – Андрію порадили мене, а Роману Онищенку (другий ко-фаундер LeBoutique. – Forbes) – Ігоря». Перша зустріч із засновниками сталася у березні 2018 року, а угода з продажу 100% LeBoutique групі DCH Ярославського відбулася в кінці 2020 року. «Інвестбанківський бізнес – це гра у довгу, – говорить Провоторов. – У нас було кілька підходів до цього проєкту. Дорогою ми встигли допомогти з інвестиціями для стартапу Дрогобицького».

Сума угоди щодо LeBoutique не розкривається. Ярославський намагається купувати активи на дні, щоб вдихнути у них нове життя і продати подорожче. Джерело, що знає про умови угоди, каже на умовах анонімності, що мова йде про суму, що перевищує $2 млн. Керуючий директор інвестбанківського департаменту Concorde Capital Сергій Чуйкін вважає цю ціну завищеною. «Компанія була у стресі, без оборотки, зі збитками, фактично без свого складу та інших матеріальних активів, – каже Чуйкін. – Продавалася онлайн-платформа, технічне рішення. Це велика удача – за таких умов знайти інвестора».

Успіх на карантині

Світло в кінці тунелю з'явилося на третій рік роботи.
У 2020 році Soul Partners виступили в якості радника одного із акціонерів софтверної компанії Creatio. Провідним інвестором угоди був американський Volition Capital, а співінвестором – Horizon Capital. Як молода фірма потрапила на радари? В угоді брав участь інвестиційний фонд AVentures Capital. Його керівник Євген Сисоєв рекомендував учасникам угоди подивитися кілька інвесткомпаній. «Після співбесід обрали нас, – розповідає Провоторов. – Це був крутий проєкт». Хлопці швидко вчаться, лаконічно відгукується про своїх протеже Сисоєв.

Soul Partners стали партнерами проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Мета проєкту – допомогти у розвитку малим і середнім компаніям регіону. Фірма підписала угоди щодо залучення інвестицій з чотирма компаніями. «Це не суперприбутковий проєкт, швидше репутаційна історія, – говорить Провоторов. – Співпраця з USAID – це показник якості та надійності компанії».

Розмір інвестиції для одного підприємства – від $0,5 до $1 млн. USAID покриває велику частину вартості послуг Soul Partners. Вона також отримає success fee у розмірі 2% у разі завершення угод. «Ми на середині шляху, – говорить Провоторов. – Наступний крок – подання компаній потенційним інвесторам і кредиторам».

Китайський привіт

Однією з найпомітніших угод Soul Partners стало залучення для «4A Games Україна» стратегічного інвестора – найбільшого у світі ігрового видавця Tencent з капіталізацією $670 млрд. Починаючи з 2019 року, Tencent інвестує у гейм-студії по всьому світу. Тільки за першу половину 2021 року китайська компанія інвестувала у 62 ігрові студії.
4A Games з 2010 року випускає серію ігор Metro. У 2014 році вона розділилася на дві частини: одна залишилася в Україні, а інша переїхала на Мальту. 2020 року мальтійську 4A Games купила за $36 млн шведська Embracer Group. «Класичне поглинання видавцем ігрової студії з командою розробників», – каже Верхогляд.

Власники «4A Games Україна», батько і син Володимир і Дмитро Лимарі, вирішили знайти інвестора для розробки нової високобюджетної гри і продати йому частину компанії. «До нас звернулися вже після встановлення контакту з Tencent, але конкретних домовленостей ще не було, – розповідає Верхогляд. – Було побажання прискорити і структурувати процедуру». «Ми спілкувалися і з іншими інвестбанками, – говорить Дмитро Лимар. – Soul Partners показали, що добре розуміють ігрову індустрію, і були готові відразу зайнятися нашим питанням».

Операцію закрили наприкінці 2020-го. Її сума не розголошується. За словами Верхогляда, мова йде про понад $10 млн. За інформацією АМКУ, зареєстрована на Кайманових островах Tencent Holdings Limited придбала акції кіпрської Moonthunder Limited, яка володіє 100% ТОВ «4А Геймс Україна». «Ми не готові розкрити точну частку продажу, але вона більша за 25% і менша за 50%», – говорить Лимар. «Це унікальна ситуація, – вважає Верхогляд. – Українські засновники залишилися з контрольним пакетом і правами на продукт, але водночас залучили інвестиції, яких достатньо для створення нової гри». До кінця літа 4A Games повинна отримати нову назву.

На старті у Soul Partners в роботі було п'ять невеликих угод. Три роки по тому у компанії 15 проєктів на суму понад $100 млн. «Складно сказати, які з цих угод закриються, але зі зростанням числа проєктів зростає і наша команда», – каже Верхогляд. «Ми хочемо бути першою компанією, яка спадає на думку, коли згадують про якісний інвестбанкінг», – мріє Провоторов.